NASZE SUKCESY


Gościmy w naszym przedszkolu i szkole wiele osobistości, ale i my pokazujemy się z jak najlepszej strony i bierzemy czynny udział w wielu akcjach i konkursach poza placówką.

W zdrowym ciele zdrowy duch
Zdrowy tryb życia promować można na wszelkie sposoby. Jednym z najmilszych dla ucha i oczu jest promocja zdrowia przez piosenkę. Właśnie na ten rodzaj promocji zdecydowała się nasza szkoła i wzięła udział w XXIV Festiwalu Piosenki o Zdrowiu 2015 r. zorganizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną w Garwolinie. Etap powiatowy odbył się 29 kwietnia w Centrum Sportu i Kultury. Sala rozbrzmiewała dźwiękami piosenek o zdrowym stylu życia. Dzieci z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów prezentowały swoje artystyczne talenty autorskimi piosenkami. W niekonwencjonalny sposób młodzi artyści namawiali do stosowania zasad zdrowego stylu życia. Teksty piosenek były efektem głębokich przemyśleń samych artystów, gdyż zgodnie z regulaminem festiwalu musiały być własne. Wokaliści zwracali uwagę na bardzo ważne zagadnienia takie jak: zdrowy styl życia, profilaktyka nałogów, prawidłowe odżywianie, higiena osobista, uprawianie sportu, witaminy. Artyści naszej szkoły w rytmie rock and roll''a zachęcali do uprawiania sportu, który idzie w parze ze zdrowym odżywianiem. Tekst piosenki napisała Jagoda Góźdź, który zatytułowała "Witaminowy zawrót głowy". Występ urzekł niezwykłym pomysłem, żywiołowością i przemawiał do każdego. Spodobał się również komisji, która miała w tym roku wyjątkowo trudne zadanie, ponieważ wszyscy uczestnicy dostarczyli publiczności wielu wrażeń. Uznała jednak, że uczniowie naszej szkoły zasługują na II miejsce. W nagrodę nasza szkoła otrzymała dwa mikrofony. Radość była ogromna. Uważamy, że nie było przegranych, bo wygranymi zostali wszyscy, którzy dostrzegli rangę zdrowia i potrafią o nie dbać.

Przedszkolaki również godnie reprezentowały nas na festiwalu. Grupa 4-5 latków pod okiem p. A. Mikulskiej, p. O.Mućko, p. A. Zadrożnej i p. J. Maliszewkiej sumiennie przygotowywała się do występu, dlatego przepięknie wystąpiła. Piosenka tak spodobała się publiczności, że wszyscy włączyli się do wspólnego śpiewania. Przedszkolaki wróciły z uśmiechami od ucha do ucha i nagrodą rzeczową pod pachą.

Natomiast grupa 5-6 latki wraz z p. A. Zadrożną, p. K. Tomaszek, p. E. Makulską, i p. Z. Piesiewicz zajęła I miejsce w międzyprzedszkolnym konkursie pt. Ekologiczna Marzanna organizowanym przez Publiczne Przedszkole w Sulbinach.

Przegląd teatrzyków już za nami
Dnia 27.03.2015 grupa teatralna naszej szkoły "TO MY" uczestniczyła w Gminnym Przeglądzie Małych form Teatralnych, który odbył się w gimnazjum im. Jana Pawła II w Woli Rębkowskiej. Uczniowie przygotowali pod kierunkiem p. M. Lenarczyk przedstawienie pt. "W szkole i w domu" .Wszystkich zachwyciła gra małych aktorów, którzy znakomicie zagrali swoje role, bawiąc publiczność - zdobyli II miejsce oraz nagrodę pieniężną w wysokości 500 zł. Wyróżnienie za ciekawą kreację aktorską otrzymał M. Mikulski. Przygotowanie spektaklu skłaniało uczniów do refleksji, wyzwalało emocje, również pozwalało uczniom wczuć się w problemy poruszane w sztuce. Z całą pewnością takie uwrażliwianie na problemy innych to dobry sposób na kształtowanie świata wartości młodych ludzi.

Maria Lenarczyk
Agnieszka Mikulska
Sylwia Gałązka

"Witaj majowa jutrzenko..."

Jak obchodziliśmy święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszej szkole?

Dnia 30 kwietnia 2015, aby uczcić tak ważne dla nas Polaków wydarzenie, odbyła się akademia z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Rozpoczęła się ona odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Następnie uczniowie klasy VI pod kierunkiem p. wychowawczyni J. Banaszek oraz p. Marii Lenarczyk wystąpili z przedstawieniem, które rozpoczęło się od zaśpiewania pieśni pt. "Piękna nasza Polska cała". Przedstawienie miało formę lekcji historii, która wzbogaciła naszą wiedzę historyczną o tym patriotycznym wydarzeniu - odpowiadała na pytania dotyczące powstania Konstytucji 3 Maja oraz najważniejszych wydarzeń związanych z obradami Sejmu Wielkiego. Ważnym elementem była scenografia, która nawiązywała do poszanowania naszych symboli narodowych: flagi, godła. Na zakończenie uczniowie klasy VI wspólnie zaśpiewali piosenkę "Jak długo w sercach naszych" oraz zatańczyli polski taniec narodowy, jakim jest polonez.

Akademia bardzo się wszystkim podobała, czego dowodem były gromkie brawa. W ciekawy sposób przedstawiała wydarzenia historyczne, a tym samym budziła uczucia patriotyczne.
Maria Lenarczyk

"Niezapomniana noc" w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Rębkowskiej


Szkoła nie musi kojarzyć się tylko z nauką i ciężką pracą. Jest miło czasem oderwać się od podręczników szkolnych, spojrzeć na szkołę z innej strony i poznać miejsca, w których na co dzień nie bywamy.

Taką atrakcję nasza szkoła zapewniła swoim uczniom w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Wzbudziła ona ogromne zainteresowanie u dzieci, które doskonale się bawiły, spędzając czas wolny wspólnie ze znajomymi. Wielką atrakcją było to, że mogły spędzić czas w murach szkoły w tak nietypowych okolicznościach.

Uczniowie odpowiednio przygotowani, czyli wyposażeni w poduszki, śpiwory i oczywiście mnóstwo energii i pozytywnego nastawienia, przybyli do szkoły w czwartek 30 kwietnia i rozpoczęli lokowanie na małej sali gimnastycznej - rozłożyli materace na wypadek ataku senności. Czynności te wykonane zostały szybko, ponieważ czekało wiele atrakcji.

Uczniowie uczestniczyli w wszechstronnie rozwijających zajęciach na terenie szkoły. Rozpoczęli od zabawy na świeżym powietrzu. To zdecydowanie najdoskonalsza forma aktywności odpowiednia dla każdego dziecka. Po takiej aktywności przyszedł czas na kolację, którą dzieci same przygotowały - pod opieką nauczycieli usmażyły w kuchni pyszne naleśniki. Wspólny posiłek był wspaniałą okazją do lepszego poznania się, do rozmów na temat zdrowego odżywiania się, ekologicznej żywności, o tym, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Kolejnym sposobem na integrację była dyskoteka przy ulubionych rytmach. Był to też czas żartów i dobrej zabawy, po którym dzieci chętnie obejrzały film.

Spędzenie piątkowego wieczoru w gronie rówieśników jest zdecydowanie lepsze niż samemu przed telewizorem. Obejrzany film zachęcał do wyrażania swoich poglądów, pobudzał do dyskusji na różne tematy - przyrodnicze, naukowe, baśniowe i inne. Wówczas rodziły się też pomysły na wykonanie kolejnych zadań. Świetnie poradzili sobie uczniowie z ułożeniem tekstu o tematyce ekologicznej do melodii "Czerwone jagody". Niezwykle pomysłowe były też plakaty, które zostały wyeksponowane w holu głównym. Północ była sygnałem do zakończenia zabaw. Każdy uczestnik otrzymał niespodzianki np. pudełko batonów, smycz , odblask, długopis, breloczek.

Po wieczornej toalecie dzieci udały się na spoczynek, chociaż moc wrażeń i emocje nie wszystkim pozwoliły od razu zasnąć. Nocna przygoda zakończyła się wspólnym śniadaniem ufundowanym przez szkołę. Następnie z lekkim żalem, że to już koniec, wszyscy udali się do domów.

Jerzy Przybysz

"Ratujemy i uczymy ratować- w szkole w Woli Rębkowskiej"


Jak co roku uczniowie klasy III uczestniczyli w programie "Ratujemy i uczymy ratować" WOŚP. Wprowadza on zagadnienia z zakresu podstawowych czynności ratujących życie. Podczas zajęć dzieci poznały łańcuch przeżycia. Kształciły umiejętność empatii i chęci do bezinteresownego niesienia pomocy. Poznawały zasady ratowania, wzywania pomocy, właściwego informowania służb niosących pomoc, sprawdzania oddechu. Szczególne emocje budziły ćwiczenia masażu serca i sztucznego oddychania. Radość uczniów z dobrze wykonanych zadań była przeogromna. A my już wiemy że nasi trzecioklasiści są świetnie przygotowani do niesienia pomocy.
Jolanta Banaszek

GRZĄDKI…


Uczniowie klas I-III rozpoczęli właśnie realizację programu edukacyjnego: "Grządki warzywne przy szkole". Uczniowie w pierwszym etapie będą sadzić, podlewać, pielęgnować różne warzywa oraz prowadzić obserwacje. Wszystko po to, aby najmłodsi wiedzieli, skąd pochodzą warzywa. Udział w przedsięwzięciu zaproponował placówce Pani dyrektor Renaty Boryń poseł na sejm Grzegorz Woźniak i tym samym objął patronat nad projektem.

Pomysłodawcami, sponsorami i wykonawcami programu są dr Edyta Rosłoń-Szeryńska, pracownik naukowy w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego pełniąca również funkcję przewodniczącej Rady Gminy Wilga oraz Jacek Woźniak - radny powiatowy. Organizatorzy planują rozszerzenie projektu w celu podkreślenia szczególnej roli przyrody w edukacji i rozwoju kreatywności u dzieci. Mają pojawić się w ogródku młodego hodowcy kąciki ornitologiczny i geologiczny.
Anna Burno

O Słoneczku Rodzice z przedszkolakami rymowali


Z okazji Międzynarodowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który w tym roku przypadł 23 kwietnia, ogłosiliśmy w Przedszkolu "Słoneczko" w Woli Rębkowskiej konkurs. Zadaniem Rodziców i dzieci było ułożenie wierszyka o naszym przedszkolu i wykonanie do niego ilustracji. Do konkursu zgłoszono 21 przepięknych prac. Przez kilka kolejnych dni trwało głosowanie, w którym jury - wszyscy Rodzice Przedszkola - oddawali swoje głosy.

W konkursie zwyciężyli:
I miejsce - Lena Kowalska z Rodzicami -37 głosów,
II miejsce - Wojciech Wasilewski z Rodzicami -36 głosów,
III miejsce - Maja Gajewska z ciocią Kasią - 33 głosy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu oraz gratulujemy im talentu, a ku zwycięzcom kierujemy szczególne wyrazy uznania.

A oto zwycięzca i zdobywca I miejsca

W naszym przedszkolu "Słoneczko"
miło płynie czas,
bo ono uczy i bawi nas.
Wszystkie Panie Przedszkolanki
są dla mnie jak rodzina,
bo przy nich zawsze
czas szybko mija.
Każdy rano szybko się budzi,
Bo w "Słoneczku" się nie nudzi.
Tutaj dzieci wesoło śpiewają,
Wierszyki wymyślają,
Pyszne obiadki zjadają.
Na Rodziców czekamy i chociaż
po całym dniu z uśmiechem
ich witamy.
Ilona Burakowska

Spotkanie z pisarką i ilustratorką


"Spotkanie w Woli Rębkowskiej było niezwykle miłe i na długo pozostanie mi w pamięci. Dzieciaki były cudowne- zarówno te z przedszkola, z klas wczesnoszkolnych, jak i z klas 4-6. Długo by mówić o niezwykłej uprzejmości całej kadry pedagogicznej, jak i oczywiście Pani Dyrektor. Pani Ilono bardzo dziękuję, bo to dzięki Pani mogłam Was odwiedzić. Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że jeszcze się spotkamy" - tak napisała pisarka pani Barbara Szelągowska na jednym z portali społecznościowych po wizycie autorki z przedszkolakami i uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Rębkowskiej. Tego jeszcze nie było. W tym roku 12 i 13 maja 2015r. miały miejsce spotkania autorskie w poszczególnych grupach i klasach połączone zostały z warsztatami literackimi pt. " Jak powstaje książka". Prowadziły je: autorka Barbara Szelągowska oraz ilustratorka książeczek Monika Jędrychowska. Dzieci z przedszkola i młodszych klas szkolnych dowiedziały się na czym polega ich praca, odgadywały zagadki, wysłuchały kilku wierszyków i opowiadań, które przeczytała sama autorka. Dowiedziały się także od ilustratorki, jak powstają obrazki do książeczek, skąd czerpie się pomysły i czego potrzebuje się do ich tworzenia. Uczestniczyły w kilku zabawach prowadzonych przez miłych gości inspirowanych ich twórczością. Każde dziecko otrzymało w prezencie książeczkę pt.: " Kasia i Daniel na tropie … posłuchaj, poznaj, zgadnij" z autografem.

Podczas warsztatów w klasach IV-VI uczniowie obejrzeli film przygotowany przez p. Monikę Jędrychowską n/t procesu powstawania książek. Dzieci też wzięły udział w poszukiwaniu rymów, stworzyły piękne wiersze oraz przygotowały mini teatrzyk pod okiem specjalistek. W warsztatach wzięły udział również dzieci ze Szkoły Filialnej w Krystynie. Serdecznie dziękujemy paniom Barbarze Szelągowskiej i Monice Jędrychowskiej za przybycie do naszej placówki, rozbudzenie zainteresowania literaturą oraz przekazania wiedzy n/t tworzenia książek.


Ilona Burakowska

W Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Woli Rębkowskiej pełno gości i radości


W naszej placówce w Woli Rębkowskiej dzieje się bardzo dużo. Są koncerty, teatrzyki, uroczystości okolicznościowe, pokazy, spotkania i wiele innych zdarzeń. Dbamy o dydaktykę, profilaktykę, wychowanie i rozwój kulturalny. W ostatnim czasie odwiedziły nas osoby prezentujące bardzo ciekawe zawody.
W dniu 13.04.br. gościliśmy cyrk, gdzie nasze dzieci podziwiały pokaz gimnastyki artystycznej z wykorzystaniem np. hula-hop. Clown bawił dzieci żartami. Śmiechu było do woli, a mały kundelek fikał wyuczone triki. Uczniowie mieli okazję wziąć aktywny udział w pokazie. Szczęśliwcy otrzymali nagrody.

Podczas warsztatów chemicznych w dniu 17.04.br studenci chemii zainteresowali dzieci doświadczeniami z wykorzystaniem wybuchowych składników. Zaprezentowano wschód słońca z wykorzystaniem suchego lodu, aktywny wulkan i czary mary z wodą, która zmieniała kolory. Największą sympatię zyskał sobie wybuch. Kto wie… może tu narodzi się naukowiec?

W trakcie spotkania z ratownikiem medycznym 20.04.br. dzieci poznały zawód ratownika. Przypomniały sobie numery telefonów alarmowych oraz brały udział we wspólnych zabawach i ćwiczeniach ratunkowych, a na koniec otrzymały dyplom małego ratownika. Spotkanie było miłe, aktywne i kształcące. Gościa okrzyknięto "Panem karetką pogotowia".

Natomiast w dniu 21.04 odwiedziła placówkę higienistka dentystyczna, która prowadzi sklep DENTA SHOP z akcesoriami pomagającymi dbać o higienę jamy ustnej. Przedszkolaki oraz uczniowie szkoły podstawowej uczestniczyli w odrębnych prelekcjach. Dzieci dowiedziały się, jak należy dbać o higienę jamy ustnej na różnych etapach rozwoju uzębienia dzieci, sposobie mycia ząbków oraz przezwyciężaniu lęku przed wizytą u stomatologa. A co najważniejsze usłyszały, że nie można jeść słodyczy do woli i bez kontroli. Objadanie się słodkościami powoduje otyłość i próchnicę zębów.

To tylko kropla w morzu działań jakie wszyscy razem tworzymy w naszym zespole.


Beata Mazur
Sylwia Gałązka

DZIEŃ MATEMATYKI W ZESPOLE SZKOLO - PRZEDSZKOLNYM

"Matematyka jest królową wszystkich nauk,
jej ulubieńcem jest prawda,
a prostość i oczywistość jej strojem"
- pisał Jędrzej Śniadecki.

21marca 2015 r. był okazją do popularyzacji matematyki. W bieżącym roku szkolnym nasz Zespół Szkolno-Przedszkolny ogłosił go Dniem Matematyki. Dzieci oglądały prezentację na temat prędkości, popartą komentarzem pana J. Przybysza. Rozwiązywały zadania i zagadki - kto kogo dogoni? Uczestniczyły też w turnieju - jeden z dziesięciu - poprowadzonym przez panią J. Biernacką. Oczywiście za poprawnie rozwiązane zadania otrzymywały nagrody niespodzianki. Na zakończenie wszystkie dzieci zaśpiewały piosenkę "Jedzie pociąg z daleka" i wyruszyły w drogę po naszej szkole. Utworzyły z siebie pociąg, który jechał szkolnym korytarzem z pewną prędkością. Lekcja pokazała inną stronę tej nauki. Uczniowie przekonali się, że matematyka może być przyjemna i dawać radość. Taka forma organizacji Szkolnego Dnia Matematyki spotkała się z ogromnym entuzjazmem naszych uczniów. Matematyka - przedmiot często opisywany przez uczniów jako nudny i niemający zastosowania w życiu - budził zaangażowanie u wszystkich. Teraz już wszyscy są pewni, że matematyka to królowa nauk.
Jerzy Przybysz

Międzynarodowy Dzień Słońca w Przedszkolu
Słoneczko

W tym roku 18 marca po raz pierwszy w naszym Przedszkolu "Słoneczko" w Woli Rębkowskiej obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Słońca. Była to okazja do zapoznania dzieci z rolą Słońca w życiu człowieka, zwierząt i roślin. Tego dnia wszystkie dzieci, nauczyciele i pracownicy ubrani byli na kolor żółty. Było słonecznie i radośnie. Przez cały dzień królowały zabawy ze słońcem w roli głównej. Główną atrakcją tego dnia był specjalny występ dyrekcji i wszystkich pań nauczycielek dla dzieci i pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Rębkowskiej. Panie przedstawiły dzieciom bajkę o kolorach, w której najważniejszym kolorem był właśnie kolor żółty grany przez p. Sylwię. Następnie dzieci wraz z paniami i gośćmi zatańczyły słoneczny taniec. Po występie wszyscy otrzymali pamiątkowe żółte słoneczka. Na koniec odśpiewaliśmy hymn naszego przedszkola, a Pani Dyrektor Renata Boryń uroczyście odsłoniła ogromne SŁONECZKO, logo placówki, które teraz dumnie wisi w holu. Dziękujemy p. Beatce za uszycie symbolu.


Olga Mućko

Czytamy, bo o rozwój naszych dzieci dbamy


Od dawna wiadomo, że codzienne czytanie książek niesie korzyści i wiele radości. Po pierwsze zaspokaja wszystkie potrzeby emocjonalne dzieci. Po drugie, wspiera rozwój psychiczny, społeczny i inteligencję. Po trzecie, wspiera rodziców w wychowaniu. Po czwarte jest źródłem radości i pozostawia piękne wspomnienia. Po piąte rozwija wyobraźnię i wzmacnia autorytety. Można wyliczyć jeszcze wiele istotnych czynników, ale najważniejsze jest to, że dziecko czuje się ważne i kochane, gdy czyta mu rodzic. Buduje to w dziecku poczucie własnej wartości, wiary w samego siebie, a przede wszystkim zacieśnia mocną wieź między rodzicem i dzieckiem. Ta głęboka więź jest fundamentem w jego dalszym życiu, dziecko bowiem będzie umiało z niej czerpać mądrość i wiedzę. Dzieci, którym głośno czytamy, mają bogaty i piękny język oraz zasoby umysłowe, które w późniejszym życiu pozwalają na prowadzenie ciekawych rozmów i nie krępują przed wystąpieniem publicznie.

Dyrekcja oraz Nauczyciele Zespołu Szkolno - Przedszkolnego w Woli Rębkowskiej doskonale wiedzą o korzyściach płynących z głośnego czytania, dlatego czytają swoim podopiecznym codziennie oraz podejmują wiele działań do tego zachęcających. Między innymi zapraszają Rodziców i szczególnych Gości do czytania dzieciom. Dla naszych przedszkolaków głośno czytali: Pani Renata Boryń Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Woli Rębkowskiej, Pani Dyrektor Publicznego Gimnazjum Irena Skwarek, podróżnik Jan Szamryk, Pani Dyrektor Publicznej Biblioteki Agnieszka Belka, Pan Marcin Kołodziejczyk Wójt Gminy Garwolin i wielu Rodziców naszych pociech. Niezwykłym gościem był pan Jan Szamryk. Zaprezentował dzieciom bajki afrykańskie oraz bardzo ciekawie opowiadał o podróżach do odległych krajów. Dzieci były bardzo zainteresowane i zasypały gościa lawiną pytań. Z niecierpliwością czekamy na pozostałych zaproszonych.

W przedszkolnym holu zorganizowano biblioteczkę przedszkolaka, w której Rodzice mogą wypożyczyć książeczkę dla dziecka i zostawić dla innych własną wielokrotnie już czytaną. Serdecznie zapraszamy do korzystania z dotychczasowych zasobów i wzbogacanie ich o "nowe" pozycje.
Ilona Burakowska
Artykuł opracowany na podstawie www.calapolskaczytadzieciom.pl

Magia czytania - wizytą w przedszkolnej biblioteczce i Publicznej Bibliotece Gminnej w Woli Rębkowskiej


W kwietniu uczniowie klasy VI odwiedzili Publiczną Gminną Bibliotekę w Woli Rębkowskiej. Celem wycieczki było zachęcenie uczniów do czytania oraz zapoznanie z zautomatyzowanym systemem wyszukiwania informacji. Na początku pani bibliotekarka opowiedziała o pracy biblioteki, a prezentując rodzaje katalogów bibliotecznych, omówiła zasady korzystania z nowego systemu podczas wyszukiwania informacji. Następnie uczniowie w praktyce wykorzystywali poznaną wiedzę. Sprawdzili, jakie książki, z zasobów biblioteki, pomogą im poszerzyć wiedzę lub umilą wolny czas. Ogromnym zainteresowaniem uczniów cieszyła się strona internetowa biblioteki i katalog w wersji elektronicznej. Chętnie uczyli się wyszukiwać książki, które chcieliby wypożyczyć. Przygotowali się już do trudnego zadania samodzielnego organizowania swojego warsztatu pracy w czasie edukacji w gimnazjum.
Potem pani bibliotekarka zachęciła dzieci do oglądania lektur na półkach, korzystania z edukacyjnych aplikacji na tabletach. Okazało się, że mimo atrakcyjności elektronicznych urządzeń wielu uczniów chętnie przeglądało kolorowe i ciekawe książki. Obiecali, że nie jest to ich ostatnia wizyta w bibliotece.

Z kolei pani Beata Mazur, mając na celu propagowanie codziennego czytania przedszkolakom, jako skuteczną i tanią metodę wspomagania ich wszechstronnego rozwoju zorganizowała w holu biblioteczkę. Poprzez udostępnienie ogółowi zasobów książkowych chciała promować i zachęcać do czytania codziennie naszym pociechom w celu mądrego i pożytecznego spędzania czasu z dzieckiem. Cieszymy się, ponieważ kramik jest bardzo często odwiedzany.
Elżbieta Sobieszek

Rozstrzygnięcie miedzyprzedszkolnego konkursu

W dniu 3 czerwca 2015 roku w Przedszkolu "Słoneczko" w Woli Rębkowskiej nastąpiło rozstrzygnięcie międzyprzedszkolnego konkursu organizowanego przez Nasze przedszkole. Komisja po dokładnym obejrzeniu prac wyłoniła zwycięzców oraz wyróżniła jedną pracę.

Wyniki:
I miesjce w grupie 3-4latków zajęła grupa "Myszki" Publiczne Przedszkole w Wildze- mgr Renata Jedynek

I miejsce w grupie 5-6latków zajął Oddział przedszkolny "OA" w Zespołe Szkół nr 2 w Łaskarzewie - Urszula Szarek
Wyróżnienie grupa "Puchatki" Niepubliczne Przedszkole "Puchatkowo" w Lipówkach - Joanna Szarek

Autorzy nagrodzonych prac otrzymają nagrodę rzeczową oraz dyplomy, które zostaną przesłane pocztą.

Ślicznie dziękujemy za zaangażowanie, oryginalność i ogromny wkład pracy.

Beata Mazur
Sylwia Gałązka

Sprawozdanie z Balu Karnawałowego


Dnia 10.02.2015r. w Szkole Filialnej w Krystynie odbył się Bal Karnawałowy. Uczniowie klas 0-III przebrani byli w różnokolorowe, przepiękne stroje. Bal rozpoczął się o godz. 11 wspaniałą zabawą z muzyką i dekoracją z serpentynami i balonami. Wszyscy wspaniale się bawili i głośno śpiewali piosenki przyniesione i nagrane przez Przemka Jałochę.
W osobnej sali zorganizowany był stół z jedzeniem i piciem. Każdy kto się zmęczył lub zgłodniał miał możliwość napić się i poczęstować ciasteczkiem. Słodkości oraz napoje zostały zapewnione przez rodziców.
Na balu nie zabrakło również konkursów . Uczniowie mieli okazję zatańczyć z balonami, na kartce oraz rywalizować o miejsce na krześle.
Impreza była bardzo udana. Wszyscy wyszli z roześmianymi buziami i dobrymi humorami
.
Dzień Naleśnika w klasie II


17 lutego w klasie II odbyły się zajęcia twórcze i praktyczne zorganizowane wspólnie ze świetlicą szkolną. Obchodziliśmy Dzień Naleśnika. Jest to co prawda tradycja krajów anglosaskich, kiedy to Brytyjczycy, Irlandczycy i Australijczycy gromadzą się w ostatkowy wtorek na wspólnym smażeniu i jedzeniu naleśników. Tradycja przygotowywania tej jednej z najłatwiejszych potraw świata znana była w Anglii już w XV wieku. W okresie Wielkiego Postu nie wolno było jeść ani jajek, ani mleka i dlatego właśnie ostatni dzień przed nim był dniem kulinarnej swobody i trzeba było wykorzystać te składniki, aby nie uległy zepsuciu czekając na Wielkanoc.
więcej>>

"Pan Bóg nie mógł być wszędzie, dlatego stworzył Babcie i Dziadków"


Dzień Babci i Dziadka to najpiękniejsze dni w roku. W tych dniach są Oni obdarowywani szczególnymi dowodami miłości.
Uczniowie najmłodszych klas naszej szkoły nie zapomnieli o tym święcie i obchodziliśmy je 10 i 11 lutego.
Bardzo licznie przybyli goście zostali powitani serdecznie przez panią dyrektor Renatę Boryń. Mali artyści występowali na tle kolorowej dekoracji i wielkiego napisu "Kochamy Was".
Wspaniała publiczność podziwiała i gromko oklaskiwała swoje ukochane wnuki, które pięknie recytowały wiersze, radośnie śpiewały piosenki, tańczyły wesoło w takt muzyki. Dzieci do występów przygotowały i pieczę nad całością uroczystości sprawowały panie wychowawczynie: Lilianna Szczęśniak, Barbara Świesiulska, Anna Burno i Anna Egert - Bąk.

Babcie i Dziadkowie nie żałowali pochwał dla swoich wnuków, a panie wychowawczynie zgodnie orzekły, że Dziadkowie są "najmilszymi" odbiorcami "sztuki" dziecięcej.
W dalszej części uroczystości mili goście zostali obdarowani własnoręcznie wykonanymi upominkami, m.in. ramkami, do których pamiątkowe zdjęcia można było wykonać po części oficjalnej.

Następnie wszyscy z przyjemnością zasiedli do wspólnego stołu, Była to okazja do rozmów, dzielenia się wrażeniami, a przede wszystkim umocnienia więzi rodzinnych i bliższego poznania się. Pyszny słodki poczęstunek przygotowały licznie przybyłe mamy.
Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków, jak w tym dniu.

Jasełka


Dnia 14 stycznia 2015r. o godzinie 15.00 dzieci z przedszkola "Słoneczko" w Woli Rębkowskiej przed szerokim gronem wystawiły "Jasełka". Pani Dyrektor- Renata Boryń powitała serdecznie wszystkich gości, dzieci, rodziców i pracowników Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Woli Rębkowskiej.
Koordynatorem przedstawienia byłą p. Anna Zadrożna. Wspomagały ją panie: Ewa Makulska, Katarzyna Tomaszek, Zofia Piesiewicz. Debiutowały dzieci z grupy 5-6 latków, natomiast pozostałe przedszkolaki włączyły się w jasełka ubierając się na biało oraz wspólnie śpiewając i pokazując piosenkę Arki Noego "Taki duży, taki mały".
Akcentem kończącym przedstawienie było wręczenie wszystkim przybyłym gościom pamiątkowych upominków- pierniczków. Przygotowały je dzieci z Samorządu Uczniowskiego wraz z rodzicami oraz Panie kucharki. Zadaniem przedszkolaków z grup młodszych było zdobienie pierniczków.
W przygotowania do Jasełek, jak również wspólne sprzątanie po uroczystości zaangażowali się wszyscy Pracownicy Zespołu Szkolno- Przedszkolnego, za co serdecznie dziękujemy. Szczególne uznanie należy się drogim Rodzicom, za tak liczne przybycie, piękne ubranie dzieci i upieczenie pysznych słodkości oraz sponsorom panu J. Tarańskiemu i p. M. i T. Górskiemu. Chcemy podziękować również Pani dyrektor Publicznego Gimnazjum w Woli Rębkowskiej Irenie Skwarek, za udostępnienie sali gimnastycznej i nagłośnienia. Dziękujemy również naszej Pani dyrektor Renacie Boryń za pomoc i wsparcie w organizacji tej ważnej dla nas uroczystości.
Urok i nastrój panujący na sali udzielił się wszystkim dzieciom, rodzicom i zebranym gościom.
Anna Zadrożna

" A jasność na Ziemi nastała" - Jasełka w szkole podstawowej w Woli Rębkowskiej.


"Święta to czas niezwykły, magiczny, to czas dobroci i refleksji, nad tym co ważne, istotne a zarazem niedoścignione. To czas skupienia, spełnienia i oczekiwania. Oczekiwania na cud Boży. Wierzymy, że uda nam się na chwilę zatrzymać i zobaczyć, to, co jest proste, ludzkie." Te ciepłe słowa p. dyrektor Renaty Boryń przypomniały o zbliżających się świętach Bożego Narodzenia.

Aby podkreślić ich wyjątkowy charakter dzieci ze Szkoły Podstawowej w Woli Rębkowskiej 18 grudnia przygotowały jasełka, które przybliżyły wszystkim atmosferę tego szczególnego okresu. Piękna scenografia, przygotowana wspólnie z gimnazjum pod kierunkiem p. Anny Burno i p. Jolanty Kujdy wprowadziła zgromadzoną publiczność w świąteczny nastrój. Zaproszeni goście : pracownicy Urzędu Gminy w Garwolinie, Proboszczowie parafii MBCz w Garwolinie oraz parafii w Miętnem, prezes ZNP w Garwolinie, dyr. Publicznego Gimnazjum w Woli Rębkowskiej oraz licznie przybyli mieszkańcy Woli Rębkowskiej, Krystyny i Starej Huty pokazali po raz kolejny, że wydarzenia kulturalne naszej szkoły nie są im obojętne.
więcej<<

Sprawozdanie z konkurs "Moja własna ozdoba świąteczna"


Dnia 19 grudnia 2014 roku w szkole filialnej w Krystynie odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego "Moja własna ozdoba świąteczna" organizowanego przez p. Monikę Zawadkę.
Konkurs cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Zwycięzców wyłoniono w czterech kategoriach: klasa "0", klasa "1" klasa "2", klasa "3".
Dla zwycięzców przewidziane były nagrody oraz dyplomy uroczyście rozdane na forum. Pozostali uczestnicy konkursu uzyskali dyplomy z podziękowaniem.
więcej<<

"Ludzie z Pasją"


Od kilku lat w naszej szkole organizujemy spotkania z cyklu "Ludzie z Pasją". Dnia 18 grudnia 2014 r. gościliśmy strażak - sportowa Pana Łukasza Świesiulskiego. Łukasz Świesiulski jest absolwentem Gimnazjum w Woli Rębkowskiej, jest znana postacią młodego pokolenia w naszej okolicy, lekkoatletą garwolińskiej Wilgi. Specjalizuje się w biegach długich. Obecnie jest studentem czwartego roku Szkoły Pożarniczej w Warszawie i strażakiem Powiatowej Straży Pożarnej w Garwolinie. W ostatnim sezonie reprezentując barwy swojej Komendy odniósł zwycięstwo w swojej kategorii w Pucharze Polski Straży Pożarnej oraz zdobył wicemistrzostwo Polski. Obecnie został powołany na zgrupowanie kadry Polski Służb Mundurowych.
Będąc gościem w naszej szkole opowiadał o swojej pasji, zamiłowaniu do straży i sportu. Mówił bardzo ciekawie, zachęcał naszych uczniów do uprawiania sportu. Przywiózł ze sobą około 100 medali i kilka pucharów, aby pokazać je naszym uczniom. Uczniowie mogli dotknąć, zobaczyć na własne oczy te cenne nagrody. Nasz gość oświadczył, że to nie wszystkie jego ,,trofea", ale wszystkich nie sposób było ze sobą zabrać, gdyż niektóre puchary mają około 1 m wysokości. Ci, co uważnie słuchali mieli szansę wygrać koszulkę ,,Biegnij z Avonem" gdyż Pan Łukasz jest organizatorem tego biegu. Obecnie lekkoatleta jest nominowany w Plebiscycie na Najlepszego Sportowca 2014 roku w powiecie garwolińskim.
Szkolenie było bardzo ciekawe. Nasi uczniowie słuchali z uwagą, a na koniec mieli okazję do zadawania pytań, na które Pan Łukasz chętnie udzielał im odpowiedzi.
Dni Profilaktyki

W listopadzie ale w naszej szkole odbyły się Dni Profilaktyki pod hasłem "Stop Agresji", których inicjatorem i koordynatorem był pedagog szkolny. W ramach Dni Profilaktyki uczniowie klas V-VI uczestniczyli w spotkaniu z policjantami z KPP w Garwolinie. Pracownicy Policji przybliżyli uczniom prawne aspekty związane z agresją, przemocą, procedury obejmujące osoby nieletnie łamiące prawo, położyli także nacisk na problem cyberprzemocy. Uczniowie wszystkich klas uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wychowawców lub pedagoga szkolnego dotyczących problematyki agresji, zachowań agresywnych, asertywnych, uległych. Uczyli się jak reagować, gdzie szukać pomocy jeśli spotyka ich coś złego lub niebezpiecznego. Trenowali umiejętność stanowczego przeciwstawiania się zachowaniom agresywnym. Pogłębiali wiedzę dotyczącą skutecznego, jasnego komunikowania się, pozwalającego unikać niejasności prowadzących często do konfliktów słownych, obrażania i wyzywania. Przygotowywali plakaty i gazetki szkolne związane z powyższą tematyką. Uczniowie klasy VI mogli sprawdzić swe siły w nowej dla nich roli- nauczycieli. Było to dla nich ogromne wyzwanie, z którym poradzili sobie perfekcyjnie. Samodzielnie przygotowali i prowadzili w klasach I-III zajęcia dotyczące życzliwości, kultury słowa, stosowania "magicznych słów". Kładli nacisk na to, że często wystarczy pamiętać o serdeczności, miło zachować się wobec kolegów z klasy by uniknąć wielu kłótni czy słownych konfliktów. lasiści, pod opieką pani Jolanty Banaszek, przygotowali także dla swych młodszych kolegów przedstawienie profilaktyczne "Troglodyci są wśród nas" oparte na utworze Marii Terlikowskiej, twórczyni literatury dziecięcej. Jego celem było kształtowanie postaw kulturalnego zachowania się uczniów. Przebrani za Troglodytów uczniowie udowodnili, że nie każdy dorósł do epoki, w której żyje. Przekonywali więc publiczność, że warto zastanowić się nad sobą i popracować nad własnym zachowaniem. Występy obejrzały także przedszkolaki, które z zapartym tchem śledziły to, co działo się na scenie. Przedstawienie zakończyło się owacjami, które zmobilizowały wszystkich do dalszej pracy, a uczniowie klasy VI udowodnili że zawsze można liczyć na ich zaangażowanie i chęci do działania.

Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dzieciaki z przedszkola "Słoneczko" w Woli Rębkowskiej świętowały 25.11.14r. Światowy Dzień Pluszowego Misia. Każde dziecko tego dnia przyniosło swojego ulubionego zwierzaka. Poszczególne zespoły miały różne zadania do wykonania. Grupa trzy - czterolatków przygotowała zajęcia otwarte dla rodziców i pani dyrektor. Wspólna zabawa przyniosła satysfakcję każdemu uczestnikowi, który wziął w niej aktywny udział. Przyjemnym akcentem było kosztowanie ciasteczek nasączonych słodziutkim miodkiem i smakowanie żelek misiów. Następnie po obiedzie dzieci przebrały się w piżamy, ponieważ wspólnie z paniami wzięły udział w głównej części świętowania-spotkaniu wieczornym misia- Pidżama party. Przeniosły zabawę do sali gimnastycznej, gdzie nie było końca tańcom, podskokom, brawom, klaskaniu i radości. Wspólne świętowanie zakończono słodkim poczęstunkiem. Dzieci zajadały ciasteczka "misie". Uczestnictwo w dniu misia dostarczyło dzieciom mnóstwo radości.

Sylwia Gałązka
Beata Mazur

TYDZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI

21 listopada 2014 r. na wszystkich drzwiach w szkole pojawiły się żółte kartki z informacją, że jest to Międzynarodowy Dzień Życzliwości. Rano klasa 2 ze swoją wychowawczynią p. L. Szczęśniak wyruszyła na spacer po wsi, aby taką informację przekazywać napotkanym osobom. Żółte kartki zawisły na drzwiach wszystkich ważnych miejsc w Woli Rębkowskiej. Na apelu pani dyrektor zainaugurowała Tydzień Życzliwości przybliżając dzieciom jego ideę - wzajemną życzliwość, empatię, wsparcie, a także okazywanie sobie miłych uczuć poprzez codzienne "dzień dobry". Pani Szczęśniak przedstawiła historię Dnia Życzliwości i zaproponowała zabawę, której finałem będzie wybór kandydatów do Orderów Życzliwości. Powołano Kapitułę Orderu Życzliwości, która spośród kandydatów wyłoni dwóch Kawalerów Orderu Życzliwości. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły oraz dzieci z zerówki wykonały Najpiękniejszy Łańcuch Życzliwości wiszący obecnie na dolnym korytarzu. Bardzo aktywnie w organizację włączył się Samorząd Uczniowski pod kierunkiem p. J. Przybysza. Przez tydzień w klasach dyskutowano, wybierano najżyczliwszych oraz pisano uzasadnienie wyborów. Laudacje wiszą na korytarzu. 28 listopada przy dźwiękach fanfar na salę ćwiczeń weszła Kapituła Orderu Życzliwości w składzie: p. dyrektor R. Boryń, przedstawiciel rodziców p. A. Zielińska, p. pedagog J. Banaszek, kierowniczka świetlicy p. A. Pielak, nauczycielka klas młodszych p. L. Szczęśniak, opiekun Samorządu Uczniowskiego p. J. Przybysz. P. dyr udekorowała Orderami Życzliwości wyłonionych przez klasy uczniów ( kl I a - Maja Domańska, kl I b - Amelka Zielińska, kl II - Łukasz Kęsik, kl III - Julia Zawadka, kl IV - Iza Kot, kl V - Ola Zawadka, kl VI - Jagoda Góźdź. Złożyli oni przysięgę, że odtąd zawsze będą życzliwi dla ludzi. Następnie dowiedzieliśmy się, kto został wybrany najżyczliwszym spośród najżyczliwszych oraz nagrodzony szarfami. Kawalerami Orderu Życzliwości zostały dziewczynki: Amelka Zielińska z klasy I b oraz Ola Zawadka z klasy V. Laureatki wypiły z uśmiechem na twarzy sok (bardzo słodki :)
Mamy nadzieję, że bardzo uroczysty charakter tego apelu utkwi na długo w pamięci i pomoże nam stawać się coraz lepszymi ludźmi.

Śniadanie Daje Moc


Nasza szkoła przystąpiła do programu edukacyjnego Śniadanie Daje Moc, organizatorem którego od czterech lat jest koalicja: Partnerstwo dla Zdrowia. Celem programu jest edukacja najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego, świadomego, zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka. 7 listopada, w dniu bardzo dla nas uroczystym, kiedy organizowaliśmy akademię z okazji Święta Niepodległości i wszyscy byli w galowych strojach, klasy młodsze miały dodatkową atrakcję. To właśnie tego dnia jedliśmy wspólne drugie śniadanie.
Wychowawczynie potraktowały ten czas jako kolejną okazję do integrowania się na poziomie klas młodszych, dlatego śniadanie zjedliśmy wspólnie w świetlicy. Najpierw każda klasa rozmawiała we własnym gronie o śniadaniu, czy jest potrzebne człowiekowi, co jest dobre na śniadanie, co jedliśmy dziś, a co jadamy zwykle itd.. Dzieci poznały 12 zasad zdrowego odżywiania. Następnie spotkaliśmy się w świetlicy. Dzieci rysowały swoje portrety, na których ukazały odczucia człowieka głodnego.
Następnie pani Szczęśniak pokazała doświadczenie z latającym balonikiem obrazującym nasz żołądek - pusty, później przepełniony i na koniec dostatecznie dobrze napełniony, wówczas mamy ochotę "wzbić się w górę", mamy energię, chce nam się działać. Po czym przystąpiliśmy do spożywania tego, co przygotowały mamy. Na stolikach dzieci wyłożyły swoje kanapki i wszystkie dodatki warzywne przyniesione w pudełeczkach. Wszyscy się nimi częstowali i delektowali wspaniałym smakiem warzyw i owoców sezonowych.
Końcowym etapem tej akcji było ponowne rysowanie portretów. Tym razem miały pokazać one odczucia dzieci najedzonych, pełnych energii i werwy. Powstały ciekawe prace, z których zostanie zorganizowana wystawa. A wspomnienie wspólnego biesiadowania także nie będzie zapomniane.
Bezpiecznie z Puchatkiem

Uczniowie klasy 1a i1b uczestniczyli październiku w ogólnopolskim programie "Klub Bezpiecznego Puchatka". Jest to program edukacyjny, przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji, nauczycieli oraz firmę Maspex. Zajęcia realizowane były przez pedagoga szkolnego, Panią Jolantę Banaszek. Podczas lekcji prowadzonych metodami aktywnymi oraz metodami pedagogiki zabawy dzieci utrwalały zasady bezpieczeństwa obowiązujące w domu, w drodze do szkoły oraz w szkole. Ponadto dowiadywały się, jak bezpiecznie korzystać z Internetu. Wszyscy uczniowie mogli ćwiczyć swoje umiejętności rozwiązując zadania i zagadki zamieszczone w zeszycie ćwiczeń, będącym częścią całego programu. Na zakończenie, 26 listopada rozwiązywali Wielki Internetowy Test Bezpieczeństwa. Wyniki były naprawdę doskonałe. Nasi uczniowie zdali go na szóstkę!

Październik 2014r
W październiku uczniowie klasy IV uczestniczyli w realizacji programu z zakresu profilaktyki przemocy "Język żyrafy, język szakala" realizowanego przez pedagoga szkolnego. Podczas kilku godzin zajęć uczyli się rozpoznawać uczucia i potrzeby - swoje oraz drugiej osoby, wyrażać je w otwarty, jasny i pozbawiony przemocy sposób. Próbowali wczuwać się w przeżycia i emocje osób agresywnych oraz ulegających agresji, zapisywali w banku pomysłów sposoby przeciwstawiania się agresji, reagowania na konflikty. Zdobyli umiejętności rozpoznawania zachowań agresywnych, uległych i asertywnych, próbowali swych sił w asertywnym komunikowaniu się podczas odrywania scenek. Podczas zajęć wykazali się dużą pomysłowością, twórczym podejściem do problemu i zaangażowaniem.

22.09.2014-17.10.2014
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w projekcie "Inni, ale tacy sami" realizowanym przez Stowarzyszenie Rozwoju Gmin i Miast Powiatu Garwolińskiego "Wspólnota Powiatowa". W ramach tego projektu wykonywali prace plastyczne pod hasłem "Budujemy świat dla wszystkich" promujące ideę integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem. Uczniowie włożyli dużo pracy w wykonanie tych plakatów- wszystkie były bardzo kolorowe, pomysłowe i oryginalne. Ponadto uczniowie klasy szóstej byli uczestnikami programu edukacyjnego w formie warsztatów, którego celem było kształtowanie pozytywnego wizerunku osoby niepełnosprawnej w publicznych szkołach i placówkach oświatowych. Zajęcia te prowadziła Pani Monika Paziewska. Pod jej kierownictwem uczniowie tworzyli definicję zdrowia i niepełnosprawności a podczas ćwiczeń praktycznych próbowali zrozumieć sytuację osób niepełnosprawnych- wczuć się w ich położenie, zrozumieć funkcjonowanie w społeczeństwie. nia 17.10.2014r podczas uroczystego Pikniku Integracyjnego został rozstrzygnięty konkurs plastyczny "Budujemy świat dla wszystkich". Nasi uczniowie odnieśli sukcesy: Amelka Zielińska z klasy 1b zajęła III miejsce, zaś Magdalena Podgórska i Maciej Mazurkiewicz z klasy III otrzymali wyróżnienia.

"Jesienny muzyczny zegar"


Zespół Szkolno- Przedszkolny w Woli Rębkowskiej 15.10.14r. gościł grupę muzyczną Limbos, która od kilku lat odwiedza przedszkole. Tegoroczny koncert odbył się pod tytułem "Jesienny muzyczny zegar". Przedszkolaki wraz z uczniami klas I-III bardzo żywiołowo uczestniczyły w koncercie. Dzieci usłyszały na żywo muzykę klasyczną. Nasze pociechy zostały zapoznane z kompozytorami i tytułami utworów. Na koniec spotkania solista grupy muzycznej zaśpiewał kilka piosenek wraz z dziećmi. Z niecierpliwością oczekujemy wiosennego koncertu Limbos.

Sylwia Gałązka
Beata Mazur

Spotkanie z Funkcjonariuszem Ruchu Drogowego


Dnia 8.10.14r. odbyło się spotkanie z Funkcjonariuszem Ruchu Drogowego. Pan Policjant uczył przedszkolaków o prawidłowym zachowaniu się na jezdni, w samochodzie i podczas kontaktu z nieznajomymi ludźmi. Obdarował dzieci naklejkami Sponczbob'a oraz serduszkiem z Fundacji PZU " Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym" .Przedszkolaki uważnie słuchały oraz zadawały interesujące pytania panu policjantowi, na które chętnie odpowiadał dzieciom.


Sylwia Gałązka
Beata Mazur

Bicie rekordu w myciu ząbków

W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Rębkowskiej przedszkolaki 30.09.14r wzięły w akcji Akademia Aquafresh. Ustanawiały Rekord Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby w tym samym czasie. Wychowankowie z naszego przedszkola we wszystkich grupach tego dnia przyniosły szczoteczki i tuż przed 1200 były gotowe wystartować w biciu rekordu. Wszystkie dzieci szczotkowały zęby aż do 1202 oczywiście z użyciem pasty Aquafresh. Przez 2 minuty 313 328 dzieci (w tym 93 z naszego przedszkola) w całej Polsce szczotkowało ząbki. Nad akcją czuwał Komisarz Rekordu Guinnessa, którym w naszym przedszkolu była to p. Sylwia Gałązka. Każde dziecko uczestniczące w rekordzie dostało certyfikat. Udział w akcji sprawił dzieciom ogromną radość i zapisał w pamięci potrzebę systematycznego mycia zębów.

Sylwia Gałązka
Beata Mazur

Wycieczka do Muzeum Papiernictwa i do kręgielni.


Dnia 30.09.2014r uczniowie naszej szkoły z klas III,IV,V i VI pojechali na wycieczkę do Muzeum Papiernictwa w Konstancinie- Jeziornie i na kręgle do Warszawy. Wyjazd zorganizowała p. E. Sobieszek. Historia opowiadana przez prowadzącego zajęcia cofnęła nas w czasie do starożytnych Chin, do momentu wynalezienia papieru. Poznaliśmy też tajniki produkcji tego cennego nie tylko dla uczniów materiału. Później przystąpiliśmy do działań praktycznych- sami mogliśmy wykonać czerpany papier, zarówno ze znakiem wodnym jak i płatkami kwiatów, który należało jeszcze wycisnąć w specjalnej prasie oraz wysuszyć w wielkich piecach. Zaangażowanie uczniów by wykonać jak najpiękniejszy papier było ogromne. Kolejnym punktem programu była wizyta w kręgielni. Uczniowie, podzieleni na zespoły, ćwiczyli swoje umiejętności gry w kręgle.


"Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym"


W przedszkolu "Słoneczko" mieszczącym się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Woli Rębkowskiej 8.10.14r. odbyło się spotkanie z Funkcjonariuszem Ruchu Drogowego. Pan Policjant uczył przedszkolaków prawidłowego zachowania się na jezdni, w samochodzie i podczas kontaktu z nieznajomymi ludźmi. Obdarował dzieci naklejkami Sponczbob'a oraz serduszkiem z Fundacji PZU "Kochasz? Powiedz STOP Wariatom Drogowym" . Przedszkolaki uważnie słuchały oraz zadawały interesujące pytania panu policjantowi, na które chętnie odpowiadał dzieciom.


Tak się bawi klasa V i VI- ognisko integracyjne
.

Dnia 13.09.2014r. na ścieżce ekologicznej odbyła się fantastyczna impreza- ognisko przygotowane dla klasy V i VI, na które uczniowie przybyli niemalże w komplecie. Organizatorkami były p. E. Sobieszek, p. J.Banaszek oraz p. M. Radziejewska. Impreza udała się doskonale- dopisała pogoda, humory i apetyty młodzieży. Zabawy sportowe, gra w totemy, wspólne ognisko i koncert wokalny młodych talentów (a mamy takowych, oj mamy !) wypełniły sobotnie przedpołudnie. Dla większości uczniów spotkanie to było zbyt krótkie i jeszcze przed jego końcem pojawiały się pytania o to kiedy kolejny raz będzie taka impreza.
Serdeczne podziękowania składamy p. J. Błędowskiemu, który przygotował dla naszych uczniów ognisko i p.Dębeckiej za pyszne rogaliki. A młodzieży obiecujemy, że była to nie ostatnia taka impreza...

Ogólnopolski Dzień PrzedszkolakaDnia 20.09.2014r. w naszym przedszkolu obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia każda grupa radośnie i tanecznie uczciła to święto. Odbyły się gry i zabawy w grupach . Wszystkie przedszkolaki pląsały razem z wychowawczyniami na holu przedszkolnym. Radości i uciechom nie było końca. Do domu dzieci poszły z ozdobionymi balonami.

Sylwia Gałązka
Beata Mazur